Chcesz być na bieżąco?

fot. MEN

28 sierpień 2008, 22:17

"Wyprawka szkolna" 08/09

kategoria: Edukacja

Zaczęło obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów określające zasady zwrotu kosztów zakupu podręczników na rok szkolny 2008/2009.

Rządowy program pomocy (kontynuacja wcześniejszej "Wyprawki szkolnej") ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych przez przyznanie wsparcia finansowego uczniom z najuboższych rodzin. Skorzystają z niego ci, w których rodzinie miesięczny dochód na osobę nie przekracza 351 zł.

Program dotyczy uczniów objętych obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówek) oraz klas I ? III szkół podstawowych i tych samych klas ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia. O zwrot kosztów można ubiegać się również, gdy dziecko jest uczniem szkoły niepublicznej.

Aby skorzystać z pomocy finansowej, należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły, do której dziecko będzie chodziło. Pozornie krąg osób mogących taki wniosek złożyć jest bardzo szeroki. Należą do niego bowiem nie tylko rodzice (również zastępczy) lub inni prawni opiekunowie, ale także dyrektor, nauczyciele, pracownicy socjalni i inne osoby. Ogranicza ich jednak posiadanie zgody przedstawiciela ustawowego.

Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów, a jeżeli rodzina korzysta ze środków pomocy społecznej ? również zaświadczenie o tym fakcie. Pieniądze zostaną zwrócone przez dyrektora szkoły po przedłożeniu dowodu zakupu ? faktury, paragonu lub rachunku.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że rodzice, którzy kupili podręczniki już wcześniej, mogą także otrzymać zwrot pieniędzy na podstawie oświadczenia.

Maksymalna wysokość pomocy finansowej zależy od klasy, do której dziecko będzie uczęszczało. Dla uczniów zerówek wynosi ona 70 zł, dla pierwszoklasistów ? niezależnie od tego, czy chodzą do szkół podstawowych czy muzycznych ? 130 zł. Uczniowie klas drugich i trzecich dostaną odpowiednio 150 i 170 zł.

Programem pomocy objęty jest tylko zakup podręczników, nie ma dofinansowania na inne materiały szkolne.

Termin składania wniosku określają wójtowie gmin, burmistrzowie i prezydenci miast. Wyjątkiem jest termin dla szkół muzycznych I stopnia ? ten wyznacza minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Rząd przewiduje, że programem zostanie objętych ok. 400 tys. uczniów. Na "Wyprawkę" z budżetu państwa przeznacza 50,3 mln zł.

(Rzeczpospolita)
DODAWANIE KOMENTARZA

dodaj jako użytkownik zalogowany lub anonimowy

* pola wymagane

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
KOMENTARZE:
[1-10]
schowaj
WIĘCEJ WYDARZEŃ:

Kamil Nowacki - wywiad z juniorem Gorzowskiej Stali / 31.03.2017 /

Jak wiemy w sezonie 2017 Stal Gorzów będzie musiała zmienić formacje juniorską ze względu na to że Bartek Zmarzlik i Adrian Cyfer (obecnie Polonia Piła) przeszli na wiek seniora. Dziś wywiad z Kamilem Nowackim - juniorem Stali Gorzów walczącym o skład na bieżący sezon. czytaj całość

XIV Gala Sportu / 30.03.2017 /

1 kwietnia 2017 roku o godzinie 17:00 w Sali Widowiskowej BOK (ul. Podwale 9) odbędzie się XIV Gala Sportu. czytaj całość

''W Kręgu Sztuki'' w Myśliborzu. / 30.03.2017 /

Barlinecka grupa artystyczna "W Kręgu Sztuki" zaprasza na drugą odsłonę wystawy malarstwa związaną z V-leciem powstania grupy. czytaj całość

Festiwal ''Włóczykijki'' - podsumowanie / 29.03.2017 /

W sobotę, 18. marca, w ECS przy Leśnej 1. w Barlinku odbyła się druga edycja Festiwalu Podróżników i Podróży „Włóczykijki”. czytaj całość

Barlinek na Międzynarodowych Targach Łódzkich / 28.03.2017 /

W miniony weekend odbyła się w Łodzi XXIII edycja Międzynarodowych Targów Łódzkich „ Na Styku Kultury”. Od piątku do niedzieli Łódź stała się turystyczną stolicą Polski. czytaj całość

Jak wybrać najlepszy hotel na wakacyjny wypoczynek? / 27.03.2017 /

Zajmujesz się już planowaniem wakacyjnego urlopu? To bardzo dobry pomysł, bowiem im wcześniej zaczniemy o tym myśleć, tym zdecydowanie lepiej. Dzisiaj zajmiemy się tym, aby podsunąć Ci kilka wskazówek odnośnie jak najlepszego wyboru hotelu, w którym zatrzymasz się sam lub ze swoimi bliskimi. czytaj całość


21.11.2016

Pracownik ds obsługi sprzedaży interneto...

Gorzów, Silcare

25.10.2016

Zatrudnię inżyniera-mechanika

Barlinek, VEGA

22.09.2016

Prcownik ochrony - obiekt przemysłowy

Barlinek, Solid Security

28.07.2016

Szukamy przewoźnika - transport butli ga...

Barlinek, Gaspol S.A.

Zarejestrowanych: 297
Aktualnie na stronie: 14 osób

Aktualności: 4310
Ogłoszeń: 915
Komentarzy: 18151
Sond: 13
Fotogalerii: 964 (21843 zdjęć)
Tematów na forum: 0
Na forum, czyli wszyscy o wszystkim
Burmistrzowi Miasta Barlinek
Zadajemy pytania włodarzom miasta. Na pytania odpowie Pan Dariusz Zielinski.
 

www.sp4barlinek.pl
statystyka
© 2007 eBarlinek.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
O nas | Redakcja | praca u nas | Reklama | Kontakt
Regulamin serwisu | Prawa autorskie | Polityka prywatności
projekt i realizacja: ibero

Kontakt z redakcją: redakcja@ebarlinek.pl | skype: ebarlinek | gg: 3331300