Chcesz być na bieżąco?

fot. ZSP Nr 1

24 styczeń 2017, 21:07

Kanadyjscy żołnierze w ZSP 1

kategoria: Edukacja

Dnia 23 stycznia dzięki uprzejmości pracowników Barlineckiego Ratusza, mieliśmy okazję gościć w naszej szkole, czyli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro” w Barlinku 2 nietypowe osoby a mianowicie żołnierzy z Kanady w ramach wojsk NATO - kapitana Darryl'a Bannon'a oraz kaprala Pouya Aliakbar'a.

Od około 5 miesięcy stacjonują oni w Drawsku Pomorskim a za miesiąc wyruszają w drogę powrotną do swojego kraju, aby mógł przyjechać kolejny kontyngent na następne 6 miesięcy.
 
Celem spotkania była prezentacja działalności stacjonujących wojsk w Polsce. Żołnierze zaprezentowali najpierw swój kraj, opowiedzieli o jego historii i geografii oraz tradycjach i zwyczajach kanadyjskich.

Następnie, zobrazowali uczniom jak wyglądają treningi oraz wyposażenie. Uczniowie dowiedzieli się, że mundury są różne w zależności od terenu i warunków pogodowych w miejscu, gdzie armia odbywa treningi, a istotnym elementem taktycznym wojska jest kamuflaż.

W lesie jest to zielone umundurowanie a hełmy zazwyczaj pokryte są strzępkami zielonego materiału, który ma ukryć krawędzie nakrycia. Strój zimowy to oczywiście biały mundur i zielona kamizelka moro pozwalająca na wtopienie się w tło krzewów i drzew.

Jednym z łatwiejszych i bardziej wygodnych treningów jest szkolenie letnie. Nie wymaga ono dużej ilości okrycia wierzchniego. Nie zapominajmy jednak, że oprócz munduru żołnierze mają ze sobą plecaki, które do najlżejszych nie należą.

Żołnierze zwrócili też uwagę na fakt, że ich szkolenia są skierowane również w stronę niesienia pomocy i szkoleń medycznych, podczas której Polacy zapewniają sprzęt lotniczy, a Kanadyjczycy ekwipunek medyczny.
 
Jednym z żołnierzy był 23-letni kapral Pouya Aliakbar, który pochodzi z Iranu. Wstąpił do armii kanadyjskiej w celu pomocy osobom słabszym oraz chęci zmiany świata na lepsze. Śmierć bliskich mu osób przyczyniła się również do podjętych przez niego decyzji o wstąpieniu do armii.
Pierwszym motywem wstąpienia do służb wojskowych kapitana Bannona była zaś czysta chęć przeżycia przygody. Chciał wyruszyć w świat, przeżyć coś ekscytującego. Na drugim miejscu postawił zarobki.

Treningi z sojusznikami NATO (m.in. te przeprowadzane w Polsce, w których kapral Puyna i kapitan Darryl uczestniczą) poprawiają współpracę państw członkowskich oraz poszerzają horyzonty. Żołnierze z Kanady sami przyznali, że tutaj mają  swobodę strzelania z większą liczbą amunicji niż na swojej ziemi ojczystej, gdzie wprowadzone są pewne ograniczenia. Ponad to, szkolenia tego typu mają na celu poprawę słabszych stron armii oraz doskonalenie tych mocnych.

Żołnierze omawiali również swoje spotkania z cywilami, które są częścią ich misji i są przeprowadzane głównie w celach dydaktycznych. Mają zapewniać ludność o poczuciu bezpieczeństwa oraz uświadamiać im jak wygląda praca żołnierzy, a co za tym idzie (może nawet w pewnym stopniu) zachęcić młodzież do wkroczenia w szeregi armii. Cały wykład prowadzony był w języku angielskim, przez co uczniowie mieli szanse kontaktu z żywym językiem. Dodatkowo wsparcie w zakresie tłumaczenia zapewniły nauczycielki języka angielskiego: Pani Monika Jagiełło-Trif i Pani Izabela Ziobrowska.

Po oficjalnym spotkaniu, żołnierze podzielili się również swoim spostrzeżeniami na temat warunków życia w Polsce oraz sposobem spędzania wolnego czasu. W kuluarach mówili o trudnościach porozumiewania się w języku angielskim w instytucjach z ludźmi w starszym wieku, jednocześnie określając młodsze pokolenie jako bardzo komunikatywne.

Dowiedzieli się od dyrektora szkoły Pana Jacka Szkwarka o istnieniu Bunkrów Międzyrzeckich oraz Osówki – podziemnego miasta w Górach Sowich na południu Polski,  co bardzo ich zaciekawiło i zachęciło do zwiedzenia. Na pamiątkę żołnierze przekazali na ręce dyrektora szkoły pamiątkowy medal, a w zamian otrzymali kubki z logiem ZSP Nr 1 w Barlinku, za co byli niezmiernie wdzięczni.

Spotkanie zakończyło się w bardzo miłej atmosferze z życzeniem wszystkiego dobrego.

/Społeczność szkolna ZSP Nr 1 w Barlinku


DODAWANIE KOMENTARZA

dodaj jako użytkownik zalogowany lub anonimowy

* pola wymagane

Portal eBarlinek.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
KOMENTARZE:

uczta sie jezykow obcych / 30-01-2017 / sammy k.

też mi się wydaje ze znajomość angielskiego jeszcze nikomu na gorsze nie wyszlo, a w wielu sytuacjach wręcz ulatwia funkcjonowanie. Sam się często przekonuje, ze znajomość jezykow obcych pomaga a nie utrudnia. pozdro dla wszystkich znających jezyki obce.

I tyle powiem / 29-01-2017 / DanielR

Ja np. z dwojga złego wolę mieć dobrowolny kontakt z językiem angielskim, niż, tak jak dawnymi czasy - przymusowy z "bratnim" rosyjskim. ;-)

marudy / 28-01-2017 / po co

Na jakiego ta dyskusja. To chyba dobrze że goście odwiedzają Barlinek a tu jeszcze naruszenia że to jakiś kolejny pomysł, że goście nie znają jezyka polskiego i co jeszcze? No to lepiej nic nie robić, nikogo nie zapraszać albo zapraszać tylko tych co znają język polski, albo najlepiej zamknijmy granicę miasta i wszystko w nim dla turystów i obcokrajowców. Ciekawe z czego będą żyć hotele i sklepy MP i Wojak PL ogarnijcie sie ;)

do MP / 28-01-2017 / gy

Po angielsku mówi cały świat, po polsku jakieś 40mln ludzi na świecie. Fajnie gdyby ci wojacy znali polski, ale skoro nie znają to chyba dobrze, że chociaż my znamy angielski :)

spotkanie / 27-01-2017 / clara

Byłam na tym spotkaniu. Bardzo fajnie ci żołnierze opowiadali. Ważne by mieć kontakt z żywym językiem. Przydaje się potem w dorosłym życiu. Prawie wszystko rozumieliśmy bo mówili wyraźnym komunikatywnym językiem. Jak najwięcej tego typu spotkań.

WP / 27-01-2017 / wojak PL

po takie szopki.Czy to kolejny pomysl dr skwareczka?

- / 27-01-2017 / MP

Podobno ani jeden żołnierz rodem z Kanady nie potrafił mówić po polsku.
Przyjeżdżają do naszego kraju, do naszych szkół i nie potrafią nic w naszym języku.
My jak jedziemy do Niemiec czy Anglii staramy się mówić w języku gospodarzy. Oni zaś nie.

wojo / 25-01-2017 / Nalex

Górka górą :). Fajne i wartościowe są takie spotkania z ciekawymi ludzmi. Poprosimy o jeszcze!

[1-10]
schowaj
WIĘCEJ WYDARZEŃ:

Kamil Nowacki - wywiad z juniorem Gorzowskiej Stali / 31.03.2017 /

Jak wiemy w sezonie 2017 Stal Gorzów będzie musiała zmienić formacje juniorską ze względu na to że Bartek Zmarzlik i Adrian Cyfer (obecnie Polonia Piła) przeszli na wiek seniora. Dziś wywiad z Kamilem Nowackim - juniorem Stali Gorzów walczącym o skład na bieżący sezon. czytaj całość

XIV Gala Sportu / 30.03.2017 /

1 kwietnia 2017 roku o godzinie 17:00 w Sali Widowiskowej BOK (ul. Podwale 9) odbędzie się XIV Gala Sportu. czytaj całość

''W Kręgu Sztuki'' w Myśliborzu. / 30.03.2017 /

Barlinecka grupa artystyczna "W Kręgu Sztuki" zaprasza na drugą odsłonę wystawy malarstwa związaną z V-leciem powstania grupy. czytaj całość

Festiwal ''Włóczykijki'' - podsumowanie / 29.03.2017 /

W sobotę, 18. marca, w ECS przy Leśnej 1. w Barlinku odbyła się druga edycja Festiwalu Podróżników i Podróży „Włóczykijki”. czytaj całość

Barlinek na Międzynarodowych Targach Łódzkich / 28.03.2017 /

W miniony weekend odbyła się w Łodzi XXIII edycja Międzynarodowych Targów Łódzkich „ Na Styku Kultury”. Od piątku do niedzieli Łódź stała się turystyczną stolicą Polski. czytaj całość

Jak wybrać najlepszy hotel na wakacyjny wypoczynek? / 27.03.2017 /

Zajmujesz się już planowaniem wakacyjnego urlopu? To bardzo dobry pomysł, bowiem im wcześniej zaczniemy o tym myśleć, tym zdecydowanie lepiej. Dzisiaj zajmiemy się tym, aby podsunąć Ci kilka wskazówek odnośnie jak najlepszego wyboru hotelu, w którym zatrzymasz się sam lub ze swoimi bliskimi. czytaj całość


21.11.2016

Pracownik ds obsługi sprzedaży interneto...

Gorzów, Silcare

25.10.2016

Zatrudnię inżyniera-mechanika

Barlinek, VEGA

22.09.2016

Prcownik ochrony - obiekt przemysłowy

Barlinek, Solid Security

28.07.2016

Szukamy przewoźnika - transport butli ga...

Barlinek, Gaspol S.A.

Zarejestrowanych: 297
Aktualnie na stronie: 12 osób

Aktualności: 4310
Ogłoszeń: 915
Komentarzy: 18151
Sond: 13
Fotogalerii: 964 (21843 zdjęć)
Tematów na forum: 0
Na forum, czyli wszyscy o wszystkim
Burmistrzowi Miasta Barlinek
Zadajemy pytania włodarzom miasta. Na pytania odpowie Pan Dariusz Zielinski.
 

www.sp4barlinek.pl
statystyka
© 2007 eBarlinek.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone
O nas | Redakcja | praca u nas | Reklama | Kontakt
Regulamin serwisu | Prawa autorskie | Polityka prywatności
projekt i realizacja: ibero

Kontakt z redakcją: redakcja@ebarlinek.pl | skype: ebarlinek | gg: 3331300